Kilka słów o nas

Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze Oddział im. Michała Rawity - Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim sięga swoim rodowodem 1908 roku i jest najstarszą organizacją turystyczną regionu piotrkowskiego.

Naszym głównym celem jest promowanie i edukacja w zakresie umiłowania ziemi ojczystej, poprzez turystykę, sport, kulturę i ochronę środowiska,

Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji wycieczek, gier miejskich oraz eventów o charakterze turystycznym i spełniamy najwyższe standardy stawiana przed biurami podrózy czego potwierdzeniem jest ubezpieczenie Signal Iduna.

Na przestrzeni wielu lat w szeregach członków piotrkowskiego PTTK znajdziemy liczne osoby niezwykle zasłużone dla regionu piotrkowskiego, województwa, a także całego kraju

54517297_2647710968579134_5797955495956316160_n
kamienica-grabowskich-104017

Nasza siedziba

Obecnie siedzibą Odziału PTTK im. Michała Rawity - Witanowskiego jest urokliwa i wyróżniająca się na tle innych mieszczących się na piotrkowskiej Starowce, tzw. "Kamienica Grabowskich".

Tym co ją wyróżnia jest wyjątkowa długość i oryginalne, barokowe wnętrze. Bardzo charakterystyczna jest również dobrze zachowana dekoracja stiukowa - na parterze rokokowa, a na piętrze klasycystyczna.

Pochodzi ona z połowy XVIII wieku. Przez długi okres była w posiadaniu rodziny Grabowskich, handlarzy winem, którzy przybyli tu, aż z Grecji - stąd niekiedy nazywana jest "grecką".

Mieściła się w niej także pierwsza w Piotrkowie kaplica unicka.

Nasz patron

Patronem piotrkowskiego Oddziału PTTK jest Michał Rawita - Witanowski.

Żyjący w latach 1858-1943 piotrkowski regionalista, założyciel lokalnego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego(PTK), a także piotrkowskiego muzeum. Opracował obszerną monografię miasta, która została w roku 2018 wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim.

Jest ponadto autorem licznych innych prac o Piotrkowie i okolicach m. in. przewodnik po Piotrkowie, Ilustrowane okolice Piotrkowa, czy przewodnik po Opactwie Cystersów.

Odznaczony krzyżem oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, spoczywa na Starym Cmentarzu w Piotrkowie.

 

witanowski

# Struktura organizacyjna

Członkowie Oddziału PTTK dzielą sią na zwyczajnych, wspierających i honorowych. W Oddziale im. Michała Rawity - Witanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim zrzeszeni jesteśmy w następujących Kołach i Klubach.

Wypełnij deklarację i dołącz do nas...

Mail: biuro@pttkpiotrkow.nonprofit.pl
Tel: +48 725 655 544, 44 732 36 63

# Odezwij Się

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności, zostać członkiem naszego Stowrzyszenia, zapisać się na Rajd, zorganizować imprezę turystyczną to pisz śmiało...